Akıl Haritası Nedir? Ne işe Yarar?

0
15
views

İnsanların büyük çoğunluğunda, beynin sağ yarı küresi, sözel olmayan aktivitelerde daha etkin konumdadır: Müzik dinlemek, resim yapmak, hayal kurmak, yüzleri tanımak, ritim hatırlamak, renk kullanmak, vb. gibi.
Sol yarı küre ise, dil kullanımını içeren faaliyetlerde, yazı yazmada, matematiksel problemlerin çözümü gibi akademik faaliyetlerde daha etkindir.

Zihni durmadan farklı yerlere giden, adeta bir ‘uçan zihne’ sahip olanlar da bilecektir ki, bu gezintiler esnasında birçok bilgi gelir fakat geldiği kadar da hızlıca çıkar zihnimizden; hatırlamayız çoğunu. İşte bu yöntem anahtar sözcüklerden, resimlerden faydalanarak bilgiyi organize etmek için kullanılan ve karmaşık ve detaylı bilgi yığınlarını sınırlı bir alanda ve akılda kolayca kalacak şekilde depolayan bir grafik yöntemdir.
Bir nevi, zihin haritasının bilgileri depolamak için bir araç ve problem çözümünde yaratıcılık imkanı sağlayan bir düşünme şekli olduğunu söyleyebiliriz.

Böylelikle insan beyninin konuyu alışık olduğu yapının ötesinde algılaması hedeflenir. Psikolog Tony Buzan, bu yöntem sayesinde hatırlarken beynin full kapasitesinin kullanılabileceğini ve yaratıcı düşüncenin önünün açılacağını savunmaktadır.
Zihin haritaları bir not alma ve yaratıcı düşünme tekniğidir. Notlarınızı daha yaratıcı biçimlerde almanızı, daha kolay hatırlamanızı ve üzerinde çalıştığınız konuyu net bir şekilde anlamanıza yardımcı olur.

Bir de bunun bir tık ötesi vardır; ne yaparsan yap, olan her şeyin yetersiz gelmesi. Kendinden nefret etme durumu, yetersizlik hissiyatı.
Aslında çözüm bellidir, aklına gelen fikirleri bir zapt edebilsen, onları kontrol edebilmeyi bir öğrenebilsen.. O sonsuz beyin fırtınalarında sürüklenmek yerine, bunları birbirleriyle bir bağdaştırabilsen. Aradaki bağlantıyı kurup, zihnini aydınlatan fikirleri, dünyayı aydınlatmak için de kullanabilsen..
İşte bu zihin haritası modeline göre insan “kırmızı” gibi bir kavramı düşünür düşünmez zihninde bu kavramla en yakın ilişkili kavramlar canlanıyor ve sonra bu ikincil kavramlar “kırmızı” ile daha uzaktan ilişkili kavramların tetiklenmesine yol açıyor. Bu modele göre insan zihni çok kısa sürede bir kavramdan yola çıkarak yüzlercesine ulaşabiliyor ve yaratıcılık sergileyebiliyor.
Yapılan araştırmalar, zihin haritası tekniğinin kullanımının düşünme becerilerini geliştirdiğine işaret etmektedir.

Yazı mynet adlı sitenin izni ile yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here