Eğitim Sistemimizin Vahim Durumu

0
14
views
Bu değerlendirme ile ilgili uluslar arası verileri paylaşıyoruz. İlk olarak PISA son raporundan başlayalım. OECD ülkeleri içinde öğrencileri en mutsuz ülke Türkiye.

Uluslararası öğrenci değerlendirme programı PISA 3. raporunu yayınladı. OECD’nin uluslararası öğrenci değerlendirme programı, PISA, Öğrenci ferahı araştırmasının sonuçlarını yayınladı. 72 ülkeden 540 bin öğrencinin katıldığı çalışmaya göre, en mutsuz öğrenciler Türkiye’de


Buna göre, Türkiye; ‘Yaşam Memnuniyeti’ sıralamasında 10 üzerinden 6.12 puanla son sırada yer aldı.

PISA verilerine göre, Türkiye’de 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin 28.6’si hayatından hiç memnun değil. Bu oran yüzde 11.8’lik ortalamanın neredeyse üç katı.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan eğitim sistemi sıralaması belli oldu. Ülkelerin eğitim sistemlerinin niteliğinin ele alındığı sıralamada, Türkiye 138 ülke arasında 104’üncü olurken, ilk 10’da başta Singapur olmak üzere, Katar ve Finlandiya gibi ülkeler yer aldı.  Listenin son sırasında ise 2 puanla Yemen yer aldı.

TÜRKİYE 104’ÜNCÜ Türkiye ise çoğu gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkenin ardından 3.6 puanla 104’üncü sırada. OECD’nin üç yılda bir yayınladığı PISA gibi değerlendirmelerde Türkiye ile genellikle yakın sıralarda yer alan Rusya ve Polonya gibi ülkeler ilk 100’e girerken, Türkiye sıralamada birçok gelişmemiş Afrika ülkesinin de gerisine düştü. Madagaskar 101 ve Etiyopya ise 103’üncü sırada Türkiye’nin önüne geçmeyi başardı.

Haberdeki veriler belirtilen kurumların resmi açıklamalarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here