İstanbul’da Üniversitelere Yakın Yurtları Listeleyin

0
41
views

50’nin üzerinde üniversite ve 750.000’in üzerinde üniversite öğrencisinin bulunduğu İstanbul’da öğrenci olmanın maddi külfeti ağırdır. Üstelik bir de farklı bir şehirden üniversite okumaya geliyorsanız barınma ve yemek ücretiyle birlikte aylık gideriniz artmaktadır. Öğrenciler için İstanbul’da öğrenci evi, apart, KYK yurdu ve özel yurtlar gibi dört farklı barınma alternatifi yer almakta. Üniversitenizin muhitine göre arkadaşlarınızla birlikte eve çıkabilirsiniz. Ancak eve çıkmanın maliyeti de çok ağır. Emlakçı komisyonu, 1 ev kirası depozito, kira, ev eşyası, elektrik-su-doğalgaz açma ücreti ve faturalar, yemek, temizlik derken çok ciddi miktarda ödeme yapmanız gerekiyor.

KYK yurtları fiyat olarak en uygun barınma seçeneği olarak gözükse de dezavantajları çok. Üniversitenize uzak bir yurt çıkma olasılığı yüksek. Üstelik yurt çıkmama olasılığı da var. Bunun yanında odalarda kalan öğrenci sayısı, yurt imkanlarının sınırlı olması gibi dezavantajları da var. Yine de yurt ücreti olarak baktığımızda en uygunu KYK yurtlarıdır.
Bir diğer alternatif ise apartlar. Kısaca apart, birkaç öğrencinin paylaştığı eşyalı kiralık evlerdir. Genellikle faturalar ve ısınma apart ücretine dahildir. Ancak İstanbul’da apart ücretleri 1.000 – 4.000 TL arası değişiyor. Üstelik yemek size ait.

Bu noktada fiyat, hizmet ve güvenlik anlamında en uygun barınma alternatifi özel yurtlar olarak görünüyor.

İstanbul’da yurt seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler;

1- Üniversitenize yürüme mesafesinde yurt seçimi yapmanız
2- Bütçenize uygun olarak 3-4 kişilik odalarda kalmak
3- Yemekli yurt seçimi yapmak
4- Güvenlik personeli olan, muhiti güvenli yurt seçimi
Bu kriterlere dikkat ettiğiniz zaman yemek ücreti ödemediğiniz gibi üniversitenize yürüyerek gittiğiniz için ulaşım ücreti de ödemezsiniz. Her şeyden önemlisi İstanbul’un trafiğinden de kurtularak zaman kaybını önlemiş olursunuz.


İstanbul’da 250’nin üzerinde özel yurt ve apart bulunuyor. Bunun için sokak sokak yurt arama gibi bir derdiniz olmasın. Çünkü yurt.unibilgi.net sitesinde İlçe veya üniversitenize yakın konumdaki yurtları liste halinde görebilirsiniz. Yurt özellikleri, oda görselleri, iletişim bilgileri ve Google Street özelliğini kullanarak size en uygun özel yurtları listeleyebilirsiniz.
Örneğin İstanbul kız yurtları araması yaptığınızda karşınıza yüzlerce özel yurt çıkmakta. İstanbul Üniversitesinde okuyan öğrenciler Fatih kız yurtları http://yurt.unibilgi.net/tags/fatih-kiz-yurtlari/ bağlantısını ziyaret ederek üniversiteye yakınlık bazlı arama yapabilir. İlçe, üniversite, apart, yurt, kız&erkek yurdu kriterlerine göre sitenin ana sayfasından arama yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here