13 Yıllık Doktor ile Konuştuk

0
12
views

Merhabalar, Bir doktor ile yapılan röportajı metne çevirip sizlerle paylaştık. İyi çalışmalar1­-) Merhaba, Tıp Fakültesi ile ilgili sorulara geçmeden önce bilmeyenler için bize biraz kendinizden ve kariyerinizden bahseder misiniz?

İsmim Metin AKSU. 38 Yaşındayım. 12,5 yıldır doktorluk yapıyorum. Pratisyen hekimim.
2­-) Günümüzde tıp bölümü hakkında hemen hemen herkesin bir fikri var. Fakat yinede işin doğrusunu uzmanından yani sizden öğrenelim. Tıp bölümünde öğrenciler ne öğrenir, neler yapar?
Üniversite sınavında tıp fakültesi kazanıldıktan sonra 6 sene Tıp okunur. 6 sene sonunda pratisyen hekim olarak mezun olunur. Tıp öğrencisinin bu 6 sene içinde temel tıp bilgisi öğretimi (anatomi, fizyoloji vs.) sonrasında bütün uzmanlık dallarında kısa süreli stajlar yaptırılır ve tüm uzmanlık dallarında temel düzeyde bilgi sahibi olması sağlanır.6 sene sonunda mezun olan tıp doktoru, antibiyotik, soğuk algınlığı ilaçları, ağrıkesiciler vs. ile kısa sürede düzelebilecek hastalıkları tedavi edebilme yetkinliğindedir. Bunlar haricinde şeker, tansiyon, kalp gibi kronik hastalıkların idame tedavilerini sürdürebilme yeteneği kazanır. Çoğu basit psikiyatrik (depresyon, anksiyete) hastayı da kolayca tedavi edebilir. Bunun dışında uzun süreli tedavi gerektiren veya cerrahi işleme ihtiyaç duyulabilecek veya bir şekilde uzman doktora sevk edilmesi gerekeceğini bilecek seviye de tıp bilgisine sahip olur. Yani hastaya tanı koyamıyorsa veya kendisi tedavi edemiyorsa hangi uzmanlık dalına sevk edeceğini bilir. Ayrıca acil servislerde acil durumlara(kalp krizi, trafik kazası, intihar, zehirlenme vs.) müdahale edebilecek yeteneği kazanır. Ancak 6 sene sonunda mezun olan tıp doktoru uzman doktor değildir. Uzmanlık için TUS (tıpta uzmanlık sınavı) dediğimiz sınava girer. Bu sınav dünyanın en zor sınavlarından biridir. Çünkü tüm tıp dallarından uzmanlık gerektiren sorular sorulur.6 senelik tıp eğitiminde öğretilen her şey sorulur.
3­-) Herkes başarılı çocuklarının tıp okumasını ister. Sizin tıp bölümünü seçmeniz böyle bir dayatma sonucu mu yoksa kendini isteğiniz ile mi oldu? Ve bu güne kadar doktor olduğunuza hiç pişmanlık duydunuz mu?
Ailemin isteği ile oldu diyebilirim. Daha çok mühendislik dallarından birini istiyordum. Ama Tıp kazandıktan sonra doktorluğu sevdim. Gelir açısından sıkıntı olmaması, atanma derdinin olmaması, toplumda saygın bir yerinizin olması gibi şeyler mesleğimi sevmemi sağladı.

aa

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here