Türkçe Netlerini Artırma Yöntemleri

0
1014
views

Tükçe netlerimi nasıl arttırabilirim? Türkçe netlerini arttırma yolları, Türkçe netleri nasıl artar? Türkçe net artıma yöntemleri bu yazıda. Türkçe netlerim artmıyor diyenler okusun. Türkçe netleri nasıl yükselir? Hepsi yazımızda mevcut. Türkçe Netlerini Artırma Yöntemleri ni okuyun.

Dil Bilgisi Nasıl Halledilir?

Öncelikle dil bilgisi sorununuz varsa kesinlikte halletmenizi öneriyorum. Bütün dil bilgisini konularını çok çabuk halledemezsiniz. Her hafta bir konuyu sağlam şekilde bitirip konuyla ilgili en az 100-150 soru çözerseniz sadece iki ay içerisinde yüzde 90 halletmiş olursunuz. Henüz sınava çok zaman var. Ayda iki konu öğrenseniz bile rahatlıkla yetişiyor.

Paragraf Soruları Nasıl Yapılır?

-Okuduğunu çok iyi anla.
-Kendine göre değil okuduğun metine göre yorum yap.
-Örnekleme, benzetme, kişileştirme, karşılaştırma, alıntı yapma, açıklama gibi kavramları mutlaka çok iyi şekilde öğrenmen gerekiyor. (Soruları çözdükçe kavrayacaksın zaten)

 

Kitap okuyarak paragraf netimi arttırabilir miyim?

Eğer kitap okuma alışkanlığınız yoksa bu saatten sonra kitap okumanız size fayda vermez. Zaten o kadar zamanınız yoktur. Kitap okumak yerine Türkçe deneme çözmek sizde doping etkisi yapar.

Hocalarımız neden her gün belirli bir sayıda paragraf sorusu çözmemizi önerir?

Hocalarınız size her gün mesela en az 10 paragraf sorusu çözün demesi öylesine bir tavsiye değil. Ne kadar çok paragraf çözerseniz o kadar kondisyonlu olursunuz. Ancak size her gün 10 paragraf sorusu çözmek zor geliyorsa haftada veya 10 günde bir mutlaka iki Türkçe denemesi çözün.

Denemeleri çözdükten sonra atsam olur mu?

Denemelerinizi bir dosya içerisinde biriktirmenizi öneriyorum. Her ay sonunda açıp tekrar tekrar yanlışlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Özellikle soruyu neden yanlış yaptığınızı çok iyi bilmeniz gerekiyor. Mesela bilgi eksikliğinden mi, yorumlama gücünden mi ya da dikkat eksikliğinden mi soruyu yanlış yaptığınızın mutlaka farkına varın. Hatta sorunun karşısına neden yanlış yaptığınızı yazabilirsiniz. Eski denemelerinizi açıp kontrol ettiğinizde yanlış yaptığınız soruları kontrol ederek bu soru karşıma tekrar çıkarsa yanlış yapar mıyım diye kendinize sorun. Veya soru karşınıza çıkmıştır, doğru yaptım mı diye teyit edin kendinizi.

Türkçe netlerini arttırmak biraz sabır işi ben dönem başında 23 net ile başlayıp 2012 YGS’de 37-3 yapmıştım. Eğer bir zeka geriliğiniz yoksa ve yeterince deneme çözüp yanlışlarınızın üzerine gidiyorsanız muhtemelen sınavda en fazla 3-4 yanlış yaparsınız. Hatta full bile çekebilirsiniz.

Yazar: Ramazan Taş

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here