YÖK: TYT, YGS’ye Benzemeyecek!

0
15
views

YÖK tarafından açıklamalarla yeni sınav sisteminin detayları netleşmeye devam ediyor, TYT’de Türkçe ve Temel Matematik Testlerinde çıkacak sorular, YGS’de çıkan Türkçe ve Matematik sorularının benzeri olmayacak. TYT’ye yönelik örnek sorular da yakında ÖSYM tarafından yayınlanacak.

 

Yükseköğretim Kurumları (YÖK), bu yıl uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na ilişkin sıkça sorulan sorular ve cevaplarına aşağıdaki iki madde ekledi. Buna göre, TYT’de Türkçe ve Temel Matematik Testlerinde çıkacak sorular, YGS’de çıkan Türkçe ve Matematik sorularının benzeri olmayacak. ÖSYM ise yakında örnek soru yayınlayacak.

“TYT, yıllardır eleştirilen ezbere dayalı sınav sisteminden muhakemeye ve bilgiyi kullanmaya dayalı sınav sistemine geçiştir” diyen YÖK’ün açıklaması şöyle devam etti:

TYT, Türkçe ve Matematik derslerinde sadece adayların bilgilerini değil sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen yeterlilikleri, yani bilgi ile ilişkili beceri ve yetkinlikleri de kapsar.

Dil ve Matematik, bütün bilim alanlarının ortak ifade aracıdır. Bundan dolayı bu iki dili kullanarak TYT’de adayların sözel ve sayısal yeterliliklerini ölçmek istiyoruz.

Türkçe Testinde; sözel alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer sosyal bilimler dersleriyle de ilişkili olarak Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecektir.

Temel Matematik Testinde; sayısal alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer fen bilimleri dersleriyle de ilişkili olarak temel matematik ve bilim kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecektir.

Özetle, bilgiyi ezberlemeye dayalı bir çerçeveden uzaklaşıp ölçmede muhakeme, anlama ve çıkarımda bulunma evresine geçmek istiyoruz.

Bu açıdan ALES benzeri bir sınav akla geliyor. Uzmanlarda ALES sorularının çözülmesine önem gösteriyor. Sizler için son 10 YILIN ALES SORULARINI derledik. Buradan indirebilirsiniz.

 

TYT’ye yönelik örnek sorular yayınlanacak mıdır?

Evet. ÖSYM tarafından en yakın zamanda TYT örnek soru ve cevapları yayınlanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here